Outsourcing IT – co to jest?

Szybkość działania oraz stabilność struktury IT w przedsiębiorstwie to podstawa funkcjonowania i prawidłowego prosperowania firmy na rynku bez względu na profil jej działalności. Właściwie dobrane oprogramowanie, sprzęt oraz wykwalifikowany zespół specjalistów znacząco może wpłynąć na efektywność wykorzystywanej struktury informatycznej. Outsourcing IT to nowoczesna usługa na którą coraz częściej decydują się przedsiębiorcy, dostrzegając w niej wiele korzyści. Czym jest oraz na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj w poniższym artykule.

Zacznijmy od samego słowa outsourcing – pochodzi z j. angielskiego od pojęcia outside-resource-using, tj. wykorzystywanie zewnętrznych zasobów.

Czym w praktyce jest zatem Outsourcing IT?
To usługi związane z realizacją działań dotyczących struktury informatycznej  tj. urządzeniami komputerowymi, wykorzystywanymi oprogramowaniami, aplikacjami czy też witrynami www przez powierzenie tych działań i obowiązków zewnętrznym specjalistom lub firmom, którzy prowadzą tego typu działalność. Innymi słowy, korzystamy z usług firm zewnętrznych w działaniach związanych ze wsparciem informatycznym organizacji. Dzięki tego typu usłudze przedsiębiorstwo może skupić swoją pracę na głównej dziedzinie swojej działalności i w niej się dokształcać, zamiast przeznaczać tą kwotę na zatrudnienie i rozwój specjalistów IT.

W ramach usług outsourcingu możesz spotkać się z takimi działaniami jak:

 • – budowanie, modernizacja, rozbudowa sieci komputerowej I struktur sieciowych,
 • – zarządzanie posiadanym sprzętem I urządzeniami sieciowymi,
 • – serwis sprzętu sieciowego, zapobieganie jego awariom,
 • – zarządzanie serwerami,
 • – nadzór nad oprogramowaniem – pomoc w instalacji czy obsługą,
 • – nadzór nad ewentualnymi usterkami oraz awariami,
 • – wdrażanie nowych sprzętów sieciowych w firmie,
 • – rozbudowa struktury IT,
 • – archiwizacja baz danych,
 • – tworzenie backupów systemów, a także odzyskiwanie utraconych danych,
 • – helpdesk, szybka pomoc w przypadku nieoczekiwanych awarii.

Każda z firm świadcząca usługi outsourcingu IT może oferować różne rodzaje działań w zależności od doświadczenia i kwalifikacji posiadanego zespołu. Warto zwrócić na to uwagę przed rozpoczęciem współpracy i określić cele dla swojej organizacji.

Jakie korzyści można otrzymać z usług outsourcingu it?

Dlaczego usługi outsourcingowe IT zyskują na popularności? Przede wszystkim jest to bardzo wygodne. Możesz korzystać z zespołu wykwalifikowanych w tym fachu specjalistów, którzy posiadają duże doświadczenie. Dodatkowo przed rozpoczęciem współpracy możesz dokładnie określić swój budżet oraz zakres działań, które Cię interesują i na ich podstawie wybrać zadowalającą formę współpracy. Najważniejszą i najczęściej wskazywaną korzyścią jest jednak brak konieczności zatrudniania oraz zarządzania zespołem specjalistów. Utrzymanie pracowników oraz ich stałe szkolenie może okazać się bardzo kosztowne. Rynek wymaga od przedsiębiorstw stałego usprawniania swoich działań, dlatego też firma outsourcingowa może zaoferować klientowi umiejętności oparte na doświadczeniu. Jednocześnie redukujemy więc koszty związane z utrzymaniem i szkoleniem wewnętrznego działu IT, podnosząc jednocześnie jakość obsługi i kwalifikacji. Dodatkowo niwelujemy w ten sposób ryzyko pojawienia się rutyny w wewnętrznym dziale IT. Często może ona prowadzić do niedokładnie sprecyzowanych planów działań, czy pogłębianie złych praktyk, przez co hamuje się rozwój całej struktury informatycznej. Kolejną korzyścią jest to, że często w mniejszych firmach cała wiedza skupia się na jednym pracowniku, gdzie zniknięcie tej osoby z firmy powoduje sytuacje kryzysowe i uniemożliwia sprawne zarządzanie środowiskiem IT.

W Thomas IT również znajdziesz usługi z zakresu outsourcingu IT. Najważniejszą korzyścią tego rozwiązania jest to, że możesz zrezygnować ze szkoleń oraz poszukiwania wykwalifikowanego zespołu specjalistów. Cały zakres zadań, które są związane ze wsparciem struktury informatycznej w Twojej firmie, możesz powierzyć firmie zewnętrznej. Sprawne zarządzanie działem IT pozwoli Ci zachować dotychczasowych klientów. Zyskasz wykwalifikowanych i certyfikowanych pracowników, którzy będą do Twojej dyspozycji. Podczas gdy Thomas IT rozwiązuje Twoje problemy informatyczne, zyskujesz czas na inne zadania. Nasze usługi są dopasowywane do potrzeb Klientów.

Decyzja współpracy z firmą outsourcingową pozwoli Ci na ograniczenie wydatków, dzięki rozwiązaniom dopasowanym do wymagań twojej infrastruktury IT oraz dzięki współpracy z profesjonalnym zespołem.

W ramach oferty outsourcingowej Thomas IT, proponujemy takie usługi jak: wirtualizację serwerów wraz z monitoringiem oraz zarządzaniem; serwisowanie sprzętu serwerowego; migrację środowiska IT do chmury; obsługiwanie urządzeń końcowych; gwarancja bezpieczeństwa sieci LAN, VPN, VLAN, a także Wifi. Decydując się na współpracę otrzymujesz zdalną obsługę 24 godziny na dobę, a także w razie potrzeby lokalne wizyty. Ponad to każdy nasz Klient posiada dedykowanego opiekuna klienta, z którym pozostaje w stałym kontakcie.

Podsumowując, główne korzyści płynące z usług outsourcingu w Thomas IT to:

 1. 48 h na wymianę sprzętu
 2. Dostęp do najniższych cen na zakup sprzętu lub oprogramowania
 3. Współpraca z certyfikowanymi technikami.
 4. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą obniżyć wydatki przedsiębiorstwa.
 5. SLA równe 99,95%.

Czym kierować się przy wyborze firmy outsourcingowej IT?

Jakie elementy powinny nas zainteresować w przypadku wyboru odpowiedniej firmy do współpracy? Przede wszystkim nie są istotne aż tyle same świadczone usługi, co potwierdzenie i zakres posiadanych kompetencji przez zespół, który ma nam pomóc. Warto zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty oraz wyróżnienia.

Jeżeli decydujesz się na outsourcing, otrzymujesz usługę helpdesk, który pozwala na całodobowy kontakt z konsultantem. Możemy zgłosić m.in awarie, konfigurację sprzętu, zarządzanie licencjami itp.. otrzymujesz natychmiastową pomoc w codziennych problemach ze sprzętem czy też oprogramowaniem. Dodatkowo otrzymujesz wsparcie techniczne, które pozwala na profesjonalne doradztwo zespołu specjalistów. Zyskujesz administratorów serwerów oraz sieci, przeciwdziałanie awarią oraz szybką reakcje na pojawiające się problem i zgłoszenia, audyt bezpieczeństwa struktury IT, a także stały monitoring jej najważniejszych elementów.

Warto również zwrócić uwagę czy firma oferująca usługi outsourcingu IT posiada w ofercie Software house – są to rozwiązania stworzone z myślą o przedsiębiorcach. Świadczą one o tym, że firma ta posiada zaplecze programistyczne I może dla nas wykonać również systemy typu CRM, CMP, witrynę firmową czy szeroko rozumiane działania e-commerce.

Przed rozpoczęciem współpracy określ swoje cele oraz zakres współpracy, a umowa powinna być dopasowana do tych potrzeb. Im lepiej na początku określisz swój cel, tym lepiej wydasz swoje pieniądze.

Podsumowując, usługi z zakresu outsourcingu IT to nowoczesna forma współpracy, która pozwala na oszczędności oraz efektywne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Obsługa firmy zewnętrznej nad naszą strukturą IT pozwala na szybką reakcję, przewidywanie i rozwiązywanie problemów w przypadku nieoczekiwanych sytuacji kryzysowych i awarii. Rynek wymaga również od przedsiębiorców ciągłych usprawnień I podążania za aktualnymi trendami. Nie da się jednak tego zrobić bez odpowiedniej optymalizacji kosztów. Decydując się na usługi outsourcing IT otrzymasz szybką modernizację, reorganizację struktur, zoptymalizowanie procesów, a także poprawę a nawet zmianę kultury organizacji.

Jeżeli masz wątpliwości przed podjęciem współpracy zadzwoń – a nasi specjaliści doradzą, która z usług outsourcingu jest idealna dla Ciebie! Zapraszamy.

 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *