Pierwsza wizyta u ginekologa – porady

Wizyta u ginekologa potrafi być stresująca nie tylko dla młodych dziewczyn, które jeszcze nigdy nie były badane przez ginekologa. Nawet dojrzałe kobiety mogą czuć pewnego rodzaju dyskomfort – w końcu pokazują one swoje najbardziej intymne miejsca obcej osobie. Jednak zdecydowanie bardziej skrępowane są młode dziewczyny, które składają taką wizytę po raz pierwszy w życiu.

Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta?

Zdecydowana większość młodych dziewczyn ma ogromny problem z umówieniem się na pierwszą wizytę ginekologiczną. I to wcale nie z powodu niedostępności terminów. Uważają one bowiem, że jeżeli nie odczuwają żadnych dolegliwości, to taka wizyta wcale nie jest konieczna. Jest to oczywiście błąd. Profilaktyczne wizyty są bardzo istotne, a ginekolodzy są zgodni – kobiety powinny udać się na pierwsze badanie tuż po swojej pierwszej miesiączce. Jeżeli jednak nie zdecydują się one na to, powinny to zrobić przed rozpoczęciem współżycia.

Wybór lekarza

Pierwsza wizyta u ginekologa jest najtrudniejsza, dlatego dobrze byłoby udać się do lekarza z polecenia, czy to mamy, czy przyjaciółki. Nie jest to oczywiście konieczne. Powinnyśmy się zastanowić czy wolimy lekarza kobietę, czy też mężczyzna nie będzie stanowić dla nas problemu. W sytuacji, kiedy dziewczyna ma jeszcze kilka lat do osiemnastych urodzin – może ona umówić się w poradni ginekologii dziecięcej. Znajdzie się tam sprzęt bardziej przystosowany do badania młodych pacjentek. W przypadku niepełnoletnich dziewczyn – badanie powinno się odbyć z udziałem dorosłego opiekuna.

Przygotowanie do wizyty

Dziewczyny, które nigdy w życiu nie były u ginekologa z całą pewnością nie wiedzą jak się na taką wizytę ubrać. Najlepiej sprawdzi się spódnica – zarówno podczas pierwszej jak i każdej kolejnej wizyty. Głównie z powodu drogi, jaką musimy przebyć z miejsca, gdzie przygotowujemy się do badania (oddzielna łazienka lub parawan w kącie) do miejsca samego badania. Zdecydowanie bardziej komfortowo idzie się na fotel w spódnicy, niż w samej bluzce.

Pierwsza wizyta

Za pierwszym razem, kiedy dziewczyna jest u ginekologa, zostaje z nią przeprowadzony bardzo dokładny wywiad. Zanim wejdziemy na takie badanie powinnyśmy sobie przypomnieć datę pierwszej miesiączki – jest to jedno z pytań, które na pewno zostanie zadane.
W sytuacji, gdy pacjentka jeszcze jest dziewicą lekarz nie będzie używał wziernika. W takim przypadku wykonywane jest dwuręczne badanie przezodbytnicze – na szczęście bezbolesne. Użycie wziernika jest konieczne tylko w sytuacji, gdy dziewczyna zgłosiła się do lekarza z problemami zdrowotnymi. Podczas pierwszej wizyty, jeżeli pacjentka deklaruje chęć rozpoczęcia współżycia lekarz powinien jej zaproponować dostosowaną do wieku metodę antykoncepcji. W przypadku niepełnoletniej pacjentki, zgoda na wyspisanie recepty musi zostać wyrażona przez jedno z rodziców lub opiekunów. Obowiązkowym badaniem podczas pierwszej wizyty jest badanie piersi.

Odkładanie wizyty u ginekologa – kiedy jest to błąd?

Nastolatki są bardzo niechętne wizytom u ginekologa, jednak czasami taka wizyta jest absolutną koniecznością – poniżej przykłady takich sytuacji:

• bardzo obfite lub nieregularne miesiączki
• bóle w podbrzuszu
• zaczerwienienie, świąd i pieczenie okolic intymnych
• zatrzymanie okresu
• mocny, nasilony trądzik
• wystąpienie upławów z pochwy

Jeżeli nie macie żadnego z wyżej wymienionych objawów, to i tak nie powinnyście zbyt długo odkładać wizyty. Zdecydowanie mniejszy stres jest podczas rutynowego badania, niż w przypadku wystąpienia prawdziwej przypadłości. Wybierzcie się do zaufanego lekarza i miejcie to już „z głowy” !

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *