Projekty domów energooszczędnych do 70 metrów kwadratowych

Projekty domów energooszczędnych do 70 metrów kwadratowych

W dzisiejszych czasach, szalejących kosztów budowy domów oraz drogich mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, coraz więcej osób jest zainteresowanych projektami domów energooszczędnych, których powierzchnia nie przekracza 70 m².

Dla kogo mały dom energooszczędny może być dobrym rozwiązaniem?

Dom o powierzchni do 70 m² może być świetną alternatywą dla mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, na przykład w bloku. Koszty jego budowy mogą być nawet zbliżone do zakupu i wykończenia większego mieszkania z rynku pierwotnego, a posiadanie własnego podwórka będzie tu niewątpliwie jedną z największych zalet.Taki budynek świetnie sprawdzi się również dla emerytów, singli czy rodzin z jednym lub dwóją dzieci. Metraż pozwoli na swobodne urządzenie dwóch, a nawet trzech małych sypialni, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań dotyczących ogrzewania sprawi, że jego eksploatacja nie będzie uciążliwa i trudna do zrealizowania, niezależnie od wieku i stanu zdrowia mieszkańców.

Jakie są plusy budowy domu do 70 m²?

Impulsem zachęcającym do budowy małych domów mogą być wprowadzone w ostatnim czasie przepisy, pozwalające na realizację takich projektów w uproszczonej procedurze (bez pozwolenia na budowę i konieczności korzystania z usług kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika). Wystarczy posiadać działkę o minimalnej powierzchni 500 metrów kwadratowych i udowodnić, że budynek będzie spełniał nasze własne cele mieszkaniowe lub rekreacyjne. Inną zaletą są z pewnością niższe koszty i szybkość budowy, a także tania eksploatacja w późniejszym czasie.

Projekty domów energooszczędnych – przykładowe rozmieszczenie pomieszczeń

Projekty domów energooszczędnych do 70 m² powierzchni dostępne obecnie na rynku są zróżnicowane pod względem rozmieszczenia i ilości pomieszczeń. Najczęściej składają się one z kuchni łączonej z salonem, kilku sypialni, kotłowni i łazienki. Ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi może być projekt budynku dwukondygnacyjnego, ze strefą sypialną (2 pokojami) oraz łazienką na górze i strefą dzienną, czyli salonem łączonym z kuchnią, kotłownią oraz toaletą na dole. Dla par bez dzieci, na przykład dla osób na emeryturze, dobrym rozwiązaniem może być parterówka składająca się z sypialni, małego gabinetu, salonu z kuchnią, kotłowni i dużej, wygodnej łazienki. Projekty budynków przewidują najczęściej również taras i kominek w salonie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *