Systemy erp w firmie – jak wygląda szkolenie pracowników?

Wprowadzenie oprogramowania ERP w dowolnej firmie może wiązać się z licznymi zmianami. Nie wszyscy pracownicy będą od razu gotowi, by w pełni wykorzystywać nowe możliwości. Przeważnie realizowane są szkolenia, które ułatwiają poznanie od podstaw udostępnionych aplikacji oraz nauczenie się ich istotnych funkcji.

Nie tylko szkolenie – podstawy wdrażania

Nawet bardzo wąskie branże mogą z powodzeniem wykorzystywać oprogramowanie erp dla firm. Niestety w takim przypadku często są to systemy dość hermetyczne – wyposażone w mnóstwo specjalistycznych funkcji, skomplikowane, pozbawione intuicyjnego interfejsu.

Jeśli tylko jest to możliwe, należy wybrać jak najbardziej przyjemne w obsłudze programy. Oprogramowanie będzie użytkowane często, prawdopodobnie codziennie. Trzeba zadbać o to, by korzystanie z udostępnionych pracownikom aplikacji nie było niewygodne ani utrudnione – mimo przeprowadzonego wcześniej szkolenia.

Dlaczego przyda się szkolenie?

W niektórych firmach od wielu lat używa się programów komputerowych, czy to okazyjnie, czy na co dzień – np. do prowadzenia księgowości. W innych wciąż przeważająca część dokumentacji to dokumentacja papierowa. Można więc spodziewać się, że „przesiadka” na wersje cyfrowe okaże się dość trudna.

Jeśli pracownicy mieli już do czynienia z podobnymi systemami, oprogramowanie erp dla firm przyjmą raczej entuzjastycznie – jego funkcjonalność wprowadza cały szereg ułatwień. W takim przypadku szkolenie dotyczy głównie przedstawienia poszczególnych rozwiązań i sposobu korzystania z nich.

Czy szkolenie trzeba powtarzać?

Z reguły przydaje się szkolenie po wdrożeniu oprogramowania ERP, ale później – o ile nie pojawiają się nowe, skomplikowane moduły – nie praktykuje się ponownych kursów dla pracowników. Wiedza przekazana na początku powinna być wystarczająca. Oczywiście dużo zależy od jakości szkolenia oraz od tego, jak poważnie podejdą do niego uczestnicy.

Szkolenia związane z funkcjonalnościami oferowanymi przez system ERP mogą pojawić się kolejny raz, jeśli firma zatrudni wielu nowych pracowników. Skierowanie ich na szkolenie może okazać się bardziej opłacalnym posunięciem, niż oczekiwanie, aż samodzielnie (lub pod dozorem kolegów starszych stażem) w optymalnym stopniu opanują korzystanie z oprogramowania.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *