Urządzamy łazienkę – wanna czy kabina prysznicowa?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Projektując łazienkę, warto dobrze się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję – wanna czy kabina prysznicowa? Należy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale także ilość miejsca, którym dysponujemy, oraz różnice między poszczególnymi rodzajami wanien, brodzików i kabin prysznicowych.

Długie, relaksujące kąpiele

Jedną z najważniejszych, dla wielu osób, zalet wanny, jest możliwość brania w niej kąpieli. Kąpiel może być czymś więcej, niż zwyczajnym umyciem się – relaksującym rytuałem z dodatkiem kuli do kąpieli, suszonych kwiatów, pachnących olejków i świec; a do tego wanna jest niezbędna.

Niestety, wanna zajmuje też ilość miejsca, która nie zawsze jest dostępna. Jest również bardzo niepraktyczna dla wszystkich osób, które mogą mieć problem z wejściem do niej i zachowaniem równowagi – wanny nie nadają się dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na to, w jaki sposób są umiejscowione w łazience. Optymalne wykorzystanie przestrzeni zapewniają kabiny narożne, kwadratowe lub półokrągłe, dlatego świetnie wpasują się nawet do niewielkiego pomieszczenia.

Kabinę prysznicową można zamontować w rogu, przy ścianie lub we wnęce. Można się również zdecydować na bardziej efektowne rozwiązanie i jednym z centralnych punktów łazienki zrobić okrągłą lub owalną kabinę prysznicową. Należy zastanowić się też na wyborem wejścia – drzwi do kabiny mogą być przesuwne lub skrzydłowe, przy czym te drugie wymagają więcej miejsca.

Kabina z brodzikiem czy bez?

Choć kabiny montowane bezpośrednio na podłodze są obecne w modzie, warto poważnie rozważyć, jakie są zalety brodzika. Przede wszystkim brodziki występują w wielu różnych wymiarach. Brodziki wysokie zapobiegają zachlapaniu podłogi podczas mycia, a także ułatwiają rodzicom mycie małych dzieci.

Brodziki wysokie często mają również udogodnienia dla osób starszych, takie jak siedzenie. W połączeniu z poręczą umożliwia to łatwe i przyjemne korzystanie z kabiny osobom z trudnościami w poruszaniu się. Kabina prysznicowa z brodzikiem wysokim łączy w sobie zalety kabiny i wanny.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *