Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

To styl, który prezentuje się doskonale niezależnie od metrażu. Pomaga się wyciszyć, jest minimalistyczny i jednocześnie wyjątkowo przytulny. Styl skandynawski, bo właśnie o nim mowa, cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat. Nic nie zapowiada, aby szybko miało się to zmienić. Jest nowoczesny, praktyczny, ponadczasowy. Jakie są jego główne wyznaczniki?

Myśląc o stylu skandynawskim, jako pierwsza przychodzi nam do głowy biel. Właśnie ten kolor dominuje w tego typu aranżacjach, chociaż nie musimy obawiać się łączenia go z innymi, mocniejszymi barwami. Mimo to, w mieszkaniach utrzymanych w duchu skandynawskim należy pamiętać o umiarze i podążaniu w kierunku przytulnego minimalizmu. Zdecydowanie należy unikać częstego stosowania dużej liczby ciemnych, ciężkich mebli i jaskrawych kolorów. Jeżeli zamierzamy wprowadzić jakąś mocniejszą barwę, zastosujmy ją pod postacią drobnych dodatków, narzut, poduszek, koców, czy zasłon. W tym stylu rządzą przede wszystkim nowoczesne meble białe lub drewniane, pod postacią prostych meblościanek o ciekawych formach, przesuwnych szaf i komód pozbawionych zdobień, a także miękkich, tapicerowanych mebli, takich jak pufy, wygodne kanapy (sofy lub narożniki), czy fotele.

Podłogi mogą być białe lub drewniane, jednak ściany zawsze powinny być jasne. Niezależnie od tego, jakie wyposażenie wybierzemy, większość pomieszczenia musi być utrzymana w odcieniach bieli. Jasne meble można też pięknie wyeksponować na tle jednej ściany utrzymanej w innym kolorze. Bardzo modne jest stosowanie fototapet z motywem cegły, umieszczonych najczęściej w salonie nad kanapą lub w okolicy telewizora. Oczywiście prawdziwa cegła to równie doskonałe rozwiązanie, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić, dlatego można skorzystać z tzw. gotowców, które są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w zaaplikowaniu na ścianę. Jednak całość powinna być jak najbardziej jasna, z dopływem dużej ilości naturalnego światła, dlatego warto odsłonić okna i zrezygnować z firan na rzecz praktycznych rolet czy żaluzji.

Funkcjonalność to podstawa

Poza nowoczesnym, gładkim i białym wyposażeniem, bardzo mile widziane są naturalne akcenty. Szczególnie pożądane będzie tutaj drewno, wiklina, kamień, pledy, len, bawełna. W ten sposób uzyskamy wyjątkowo ciepłą, domową i przytulną atmosferę. Wszelkie dodatki dobierajmy z rozmysłem, nic nie może być przypadkowe. Jednocześnie ozdób nie może być zbyt wiele, ponieważ w takich aranżacjach chodzi o maksymalny komfort, praktyczność i wygodę użytkowania. Do wnętrz warto wprowadzać więc ozdoby wyjątkowe, wyróżniające się, współgrające z atmosferą pomieszczenia, np. antyczną skrzynię, postarzaną ramę lustra lub obrazu, czy ciekawą figurkę wykonaną z naturalnych materiałów.

W stylu skandynawskim chodzi więc o to, aby stworzyć przestrzeń do życia, która ułatwi i uprzyjemni codzienne funkcjonowanie. Minimalizm w doborze ozdób i materiałów służy temu, aby sprzątanie i utrzymanie porządku wokół siebie było znacznie łatwiejsze. Co więcej, w takich wnętrzach nasz umysł lepiej odpoczywa, ponieważ nie rozprasza nas nadmiar kolorów, faktur, czy przedmiotów. W skandynawskim pragmatyzmie chodzi również o to, aby nie zagracać przestrzeni zbyt dużą liczbą mebli. Stawiajmy na umiar i na to, co stonowane, przytulne i potrzebne do komfortowego funkcjonowania.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *