Wady i zalety domu z piwnicą

Budując dom często stajemy przed dylematem, czy w projekcie domu uwzględniać podpiwniczenie. Zazwyczaj jeżeli mieszkaliśmy kiedyś w bloku lub w dużej kamienicy, posiadaliśmy piwnice. Służyła ona przede wszystkim do przechowywania różnego rodzaju szpargałów oraz zapasów jedzenia. Ale czy faktycznie budując domek jednorodzinny, potrzebujemy aby był on podpiwniczony. Podpiwniczenie ma swoje zalety, ale posiada również wady i warto je dobrze rozważyć, zanim się zdecydujemy na budowę piwnicy.

Zalety podpiwniczenia

Podpiwniczenie jest to oczywiście dodatkowa przestrzeń użytkowa. W naszym domku jednorodzinnym możemy w piwnicy urządzić pralnię lub różnego rodzaju miejsca rekreacji, czego najczęstszym przykładem jest domowa siłownia. Ale w piwnicy możemy urządzić również pokój gier lub postawić stół bilardowy. Jest to również miejsce, w którym możemy przechowywać narzędzia oraz całą masę różnych sprzętów, których normalnie w domu nie mamy gdzie trzymać. Piwnica jest dla nas zatem zabezpieczeniem przed zagraceniem naszego domku jednorodzinnego.

Minusy piwnicy

Piwnica oprócz plusów posiada również minusy. Tych jest całkiem sporo i należy je wziąć pod uwagę, gdyż problemy z nią związane mogą całkowicie przysłonić plusy.

Największym minusem posiadania piwnicy lub raczej jej wybudowania jest jej koszt. Wybudowanie piwnicy równa się kosztowi wybudowania jednej kondygnacji mieszkalnej, przy czym raczej w piwnicy nie zamieszkamy. Dodatkowo warto wspomnieć, że piwnica leży w większości przypadków całkowicie poniżej poziomu gruntu. Jeżeli w naszej okolicy zdarzają się bardzo często ulewne deszcze lub po prostu poziom wód gruntowych jest wysoki, możemy mieć problem z wodą, która będzie piwnicę zalewać. Podobnie jest w przypadku budowy garażu na poziomie piwnicy. Oberwanie chmury lub po prostu silne opady mogą zalać garaż i uszkodzić samochód.

Powinniśmy naprawdę dobrze rozważyć, czy jest nam piwnica rzeczywiście potrzebna. Jeżeli w naszym domu przewidzieliśmy takie miejsca jak suszarnia, spiżarnia lub szopa typu warsztat, to prawdopodobnie piwnica może w dużej części stać nieużywana. Innym negatywnym aspektem wiążącym się z piwnicą, jest radon. Radon jest to gaz radioaktywny, który gromadzi się przede wszystkim w zagłębieniach w ziemi, lub właśnie w piwnicach. Badania wykazały, że w piwnicach jego stężenie jest wielokrotnie wyższe, niż na normalnym poziomie mieszkalnym. Wynika to z faktu, iż jest to gaz niezwykle ciężki i naturalnie gromadzi się blisko ziemi. Jest to aspekt, który w decydującym stopniu wpływa na nasze zdrowie, jeśli będziemy naprawdę dużą ilość czasu spędzać w piwnicy. Z tego to powodu wszelkie próby adaptacji piwnic do celów mieszkalnych są niewskazane (doliczyć należy również wilgoć i małą ilość światła).

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *