Wiata kontra garaż, co wybrać?

Trzymanie samochodu poza garażem nie wpływa dobrze na jego stan. Dlatego budując dom, warto też pomyśleć o zabezpieczeniu auta. Każde z rozwiązań będzie lepsze, aniżeli trzymanie go pod tak zwaną chmurką. W poniższym artykule zajmiemy się porównaniem garażu i wiaty. Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Wiata

Pierwsza z konstrukcji jest mniej solidna, ale to z pewnością rozwiązanie ekonomiczne. Wiata spełnia swoje podstawowe założenie, czyli chroni pojazd przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a to już bardzo dużo. Niewątpliwym plusem jest także szybki czas, w którym można tego typu zadaszenie postawić. Nie wykonuje się tutaj mocnych fundamentów, czy też solidnych ścian. Ponadto nie wydamy nic na elementy, które trzeba zamontować w standardowym garażu, chodzi o okna oraz bramę wjazdową.

Kolejną rzeczą, o której nie trzeba myśleć, jest też comiesięczny koszt ogrzewania takiej wiaty, co znacznie obniża wydatki związane z eksploatacją. Odpowiednio zagospodarowana, może pełnić również funkcję idealnego miejsca do majsterkowania na powietrzu. Szczególnie dotyczy to prac, które wiążą się z dużym zapyleniem, czy z używaniem intensywnie pachnących chemicznych substancji. Otwarta, ale zadaszona przestrzeń sprawdzi się wtedy bardzo dobrze.

Garaż

W internecie można znaleźć gotowe projekty garaży, jak choćby na www.domoweklimaty.pl, które będą prawdziwą ozdobą posesji. Należy bowiem pamiętać, że wybierając garaż, powinno się dostosować jego wygląd do domu i otoczenia. Taką budowę należy zgłosić do odpowiedniego urzędu.

Istotną zaletą tego niewielkiego budynku jest to, że jest on ogrzewany. Zatem można mieć pewność, że podczas zimy nie będzie problemu z odpaleniem auta, czy szronem na szybach. Wspomniana wyżej wiata niestety nie zapewnia takiego komfortu. Ponadto, w tego typu pomieszczeniu można stworzyć miejsce do majsterkowania, a także trzymania elektronarzędzi. Natomiast zbudowanie garażu zajmie więcej czasu niż postawienie wiaty.

Wybierając jedną z powyższych opcji, należy przemyśleć swoją decyzję. Murowany garaż to inwestycja na lata, która jednak wymaga większych nakładów finansowych, niż proste zadaszenie. Wiele zatem zależy od tego, jakie fundusze chcemy na ten cel przeznaczyć. Z praktycznego punktu widzenia, garaż będzie lepiej chronił przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i niedogodnościami, które wiążą się z zimową aurą za oknem. Z kolei osoby, które nie są do końca zdecydowane, powinny przeczytać, jakie są wady i zalety domu bez garażu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *