Wzbogać swoją dietę produktami bez laktozy

Produkty bez laktozy to jeden ze sposobów na urozmaicenie diety. Warto ich spróbować nie tylko z konieczności, gdy w grę wchodzi jedynie dieta eliminacyjna, ale także z ciekawości nowych smaków. W ten sposób z powodzeniem możemy wzbogacić nawet najbardziej tradycyjne posiłki.

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie nas i naszych najbliższych. Nie bez znaczenia jest całościowy sposób odżywiania, ale też poszczególne produkty, które znajdują się na naszych stołach. Korzystając z ich szerokiego wyboru, co jakiś czas możemy wprowadzać do menu zupełnie nowe rzeczy i szukać ciekawych alternatyw dla tych doskonale już znanych.

Rodzinne menu pełne produktów bez laktozy

Każdy z nas zna przynajmniej kilka przepisów z wykorzystaniem przetworów mlecznych. Takie dania i przekąski bardzo często goszczą na naszych talerzach. Gdy już doskonale znamy ich smaki, warto nieco poeksperymentować i wykorzystać do ich przygotowania na przykład produkty bez laktozy, jak na przykład: śmietany, jogurty, masło, a nawet białe lub żółte sery. Sięgając po tego typu asortyment, mamy możliwość poznania nowych smaków oraz okazję do zabawy przepisami, zarówno tymi, które już znamy, jak i tymi, których zawsze nieco się obawialiśmy. Żywność ze znacznie obniżoną ilością cukru mlecznego jest odpowiednia, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dlatego z jej wykorzystaniem możemy przygotować dania dla całej rodziny.

Kto powinien wybierać mleko bez laktozy?

Produkty bez laktozy najczęściej zalecane są osobom, które mają problemy z trawieniem cukru mlecznego. Jest to związane z nietolerancją tej substancji – w takich przypadkach organizm wytwarza za mało enzymu zwanego laktazą lub nie wytwarza go wcale. Przez co spożycie nabiału może prowadzić do dolegliwości, takich jak ból brzucha, wzdęcia i kolki. Mleko i jego przetwory nie są zalecane w przypadku celiakii oraz licznych problemów jelitowych. Wówczas należy ograniczyć lub w najcięższych przypadkach nawet całkowicie zrezygnować z rzeczy, które w swoim składzie mogą zawierać laktozę. Warto jednak pamiętać, że nawet produkty bez laktozy nie są przeznaczone dla osób z alergią na białka mleka krowiego, bo te znajdują się nawet w zamiennikach tradycyjnych przetworów mlecznych.

Gdzie kupić mleko i inne produkty bez laktozy?

Jeszcze jakiś czas temu produkty bez laktozy były trudno dostępne, a ich cena – zdecydowanie wyższa niż pozostałego nabiału. Obecnie, zgodnie z potrzebami rosnącej grupy odbiorców, artykuły spożywcze tego typu znajdziemy w wielu sklepach, w tym także w sieci sklepów Kaufland (po więcej informacji na temat oferty wejdź na https://www.kaufland.pl/asortyment/k-classic-bez-laktozy.html). W niektórych placówkach przygotowano nawet osobne stanowiska z tego typu asortymentem lub ich specjalne, wyróżniające się oznaczenia. Dzięki temu, niezależnie czy zmagamy się z problemami zdrowotnymi, czy po prostu chcemy wzbogacić swoją dietę, nie musimy rezygnować z ulubionych dań czy przekąsek, a wystarczy nieco unowocześnić doskonale znane nam przepisy i wykorzystać w nich alternatywę dla klasycznego nabiału.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *