Zawiesia pasowe – rodzaje i zastosowanie

Chcąc bezpiecznie podnieść, zawiesić lub przenieść ładunek, należy zaopatrzyć się w dobre gatunkowo zawiesia pasowe. Na rynku obecnie można znaleźć zawiesia pasowe zróżnicowane pod kątem tonażu oraz sposobu ich mocowania. Jakie zatem właściwości powinny posiadać profesjonalne zawiesia pasowe?

Zawiesia pasowe z pętlami – zalety

Zawiesia pasowe z pętlami są lekkie i wygodne w przechowywaniu, a ponadto łatwo można je przypiąć do każdego uchwytu. Co więcej, zawiesia pasowe z pętlami zrobione są z popularnego poliestru i mogą być stosowane przy temperaturach od -40ºC do +100ºC.

Dodatkowo zawiesia pasowe z pętlami spełniają swoją funkcję nawet przy wysokiej wilgotności, są także odporne na działanie kwasów oraz smarów, czy olejów. Kolejnym atutem jest ich stosunkowo niska cena, a także dopuszczalne możliwe obciążenie oscylujące w granicach od 1 do aż 10 ton.

Zawiesia pasowe z pętlami – wady

Zawiesia pasowe z pętlami posiadają także pewne ograniczenia, przez co nie można ich wykorzystywać w każdym przypadku. Ponieważ są one podatne na działanie zasad oraz są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą nastąpić na przykład w wyniku nieodpowiedniego ich używania lub przechowywania.

Ponadto zawiesia pasowe z pętlami nie mogą być stosowane przy temperaturach powyżej +100ºC, nie należy ich także wykorzystywać przy przewożeniu towarów o ostrych i nieregularnych krawędziach, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia ich struktury.

Zawiesia pasowe z metalowymi ogniwami – zalety i wady

Tego typu zawiesia pasowe charakteryzują się dwoma specjalistycznymi ogniwami metalowymi, które znajdują się na obu końcach taśmy. Zrobione są również poliestru, a wytrzymałe i odporne na zniszczenie ogniwa umożliwiają ich szybkie i wygodne podpięcie do dźwigu lub innego profesjonalnego sprzętu.

Zawiesia pasowe z metalowymi ogniwami posiadają podobne ograniczenia jak zawiesia pasowe z pętlami. Nie są zatem odporne na działanie wysokich temperatur oraz zasad, a dodatkowo metalowe ogniwa z czasem mogą tracić swoje właściwości i być bardziej podatne na uszkodzenia.

Dobierając właściwe zawiesia pasowe, należy przede wszystkim sugerować się rodzajem podnoszonego lub zawieszanego towaru oraz jego parametrami. Wówczas będzie można z łatwością wybrać optymalne zawiesia, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *