Kupujemy wyciągarkę samochodową – jakie kryteria powinna spełniać?

Każdy użytkownik samochodu terenowego, zdając sobie sprawę, jak przydatnym urządzeniem jest wyciągarka samochodowa, rozważa jej zakup. Nie zawsze jednak dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby dokonać świadomego, a co najważniejsze – trafnego wyboru. Postaramy się trochę pomóc i przybliżyć tę tematykę.

Zadania stawiane przed wyciągarką

Urządzenie to stanowi podstawowe wyposażenie służb ratowniczych (pomoc drogowa, holownik). Do jego głównych zadań należy wyciągnięcie ciężkiego pojazdu z niestabilnego podłoża. Może się zdarzyć, że samochód zaklinuje się w jakimś zagłębieniu w ziemi lub ugrzęźnie w błocie. Jedynym ratunkiem jest wówczas właśnie wyciągarka samochodowa (oczywiście można też wezwać pomoc drogową, ale nie zawsze może ona dojechać w trudnym terenie). Zimą samochód często zakopie się w śniegu, z którego nie da się wyjechać o własnych siłach. Wyciągarki można z powodzeniem użyć również do wodowania łodzi lub wyciągnięcia jej na brzeg. Urządzenie potrafi także wciągnąć samochód na wysoką skarpę, do której nie ma drogi dojazdowej.

Jak działa wyciągarka

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta – na ruchomy, cylindryczny bęben nawijana jest lina, do której mocuje się wyciągany pojazd. Stosuje się dwa rodzaje lin: stalowe i syntetyczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Modele stalowe są bardzo trwałe, odporne na przetarcia, ale dosyć ciężkie. Natomiast liny syntetyczne są mniej trwałe, ale za to bardzo lekkie, przez co nie powodują zużycia bębna. Liny stalowe nawijane są na rolkach, a syntetyczne na ślizgach. W nowoczesnych wyciągarkach stosuje się przekładnie planetarne, które zapewniają odpowiedni moment wyciągania. Bardzo ważnym elementem urządzenia jest mocny hamulec, który w chwili zatrzymania bębna, powinien się załączyć automatycznie.

Parametry techniczne urządzenia

Na rynku można spotkać cztery rodzaje wyciągarek: ręczne, elektryczne, mechaniczne i hydrauliczne. Różnią się one wagą, ceną i parametrami technicznymi. Modele elektryczne mają własny silnik, który jest zasilany prądem z akumulatora, natomiast mechaniczne i hydrauliczne korzystają z silnika samochodu. Do najważniejszego parametru urządzenia należy jego uciąg, czyli siła, która może udźwignąć dany pojazd. Najczęściej podawany jest on w jednostkach ibs (czyli w przeliczeniu na funty). Dla danego pojazdu powinien on być 1,5 razy większy od jego masy całkowitej. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że na różnych odcinkach liny, wartość ta będzie inna – największa na jej początku, a najmniejsza na końcu liny (na karcie informacyjnej wyciągarki znajduje się tabela z siłą uciągu na różnych odcinkach liny). Do pozostałych parametrów urządzeń należy ich waga, moc, zużycie prądu oraz długość liny. Więcej wyczerpujących informacji na ten temat można znaleźć w artykule „Uwielbiasz jazdę terenową? Zaopatrz się w wyciągarkę samochodową”.

Jaki model wybrać?

Podczas zakupu należy przede wszystkim kierować się celem głównym, do jakiego będzie nam wyciągarka służyć. Nie ma sensu kupowanie ciężkiego sprzętu, o dużej mocy, jeśli np. posiadamy mały, lekki samochód. Należy zwrócić uwagę na skuteczność i łatwość montażu urządzenia, nie bez znaczenia pozostaje również cena. Pamiętajmy też o tym, że o bezawaryjności wyciągarki decyduje jej jakość. Dlatego warto zakupić sprzęt renomowanego producenta, cieszącego się dobrą opinią na rynku. Obecnie, do jednych z najlepszych urządzeń należą wyciągarki samochodowe Dragon Winch. Produkowane są one w wielu wariantach o odpowiednich parametrach technicznych i mogą zadowolić każdego klienta (łatwo dopasować model odpowiedni do naszych potrzeb i kieszeni). Podczas zakupu wyciągarki, mim wszystko warto jednak skorzystać z fachowej pomocy pracowników sklepu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *