Balustrady całoszklane

Zadaniem balustrad jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów, balkonów oraz podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Z tego względu muszą spełniać warunki uregulowane przepisami prawnymi.

Warunki techniczne dla balustrad

Balustrady mogą być wykonane z różnych materiałów, np. drewna, stali nierdzewnej lub szkła, ale bez względu na to muszą spełniać warunki określone przepisami prawa budowlanego. Dotyczą one zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej.

Wszystkie schody, których wysokość przekracza 0,5 m muszą być zabezpieczone barierką, dotyczy to zarówno schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W domach jednorodzinnych wysokość balustrady musi wynosić 0,9 m, natomiast w pozostałych 1,1 m. Takie wysokości znacznie ograniczają możliwość wypadnięcia przez barierkę. Odległość między wypełnieniami balustrady powinna uniemożliwić dziecku prześlizgnięcie się między nimi.

Balustrady całoszklane

Balustrady całoszklane to balustrady zmontowane z całych tafli szkła, które spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Wykonane są ze szkła hartowanego i dodatkowo laminowanego. Warstwa folii umieszczone między dwoma warstwami szkła, zabezpiecza taflę przed rozdrobnieniem na ostre kawałki, które mogą być niebezpieczne. W przypadku uszkodzenia odłamki szyby pozostają przyklejone do folii.

Balustrady całoszklane odporne są na uszkodzenia mechaniczne oraz nie zawierają odstępów między pojedynczymi elementami lub są one minimalne. Ma to decydujący wpływ na ich bezpieczeństwo.

Zalety balustrad całoszklanych

Balustrady całoszklane cieszą się popularnością zarówno wśród architektów, jak i również wśród inwestorów. Ich największą zaletą jest estetyka i elegancja. Dobrze komponują się w stylizacjach pomieszczeń nowoczesnych, ale także klasycznych. Dzięki szklanym balustradom pomieszczenia maksymalnie wykorzystują naturalne światło i przez to stają się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Balustrady całoszklane można łatwo dostosować do designu wnętrza. Najpopularniejsze są tafle przeźroczyste, ale dzięki folii umieszczonej między płytami, można nadać im dowolny kolor z palety RAL lub umieścić na nich różne ornamenty. Dzięki temu zyskają indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *