Tynki, czy płyty kartongipsowe – o czym warto wiedzieć?

Sposobów na wykończenie ścian jest wiele. Coraz częściej inwestorzy wybierają między tynkami cienkowarstwowymi a płytami gipsowo-kartonowe. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Można je też stosować w różnych pomieszczeniach. Co dokładnie warto wiedzieć wybierając pomiędzy tymi dwoma sposobami na wykończenie domu?

Płyty gipsowo-kartonowe a tynki

Płyty gipsowo-kartonowe są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, szczególnie indywidualnych, którym zależy na czasie. Dzięki wykończeniu ścian w ten sposób domy parterowe oraz takie z poddaszem użytkowym czy wielokondygnacyjne są o wiele szybciej wykończone. Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają również na szybkie wykończenie i odświeżenie ścian w starym budownictwie. Pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, szczególnie przy nierównych ścianach, których tynkowanie zajęłoby sporo czasu oraz pochłonęło wiele środków finansowych. Wiele osób wskazuje również na to, że płyty gipsowo-kartonowe są o wiele tańsze w porównaniu z tynkami. Również ich położenie kosztuje mniej niż położenie tynku, co ma szczególne znacznie w przypadku budowy domu pod wynajem (zapoznaj się z artykułem Czy warto budować domy pod wynajem?)

Trzeba jednak pamiętać, że przy wielu zaletach płyty gipsowo-kartonowe mają również kilka wad. Przede wszystkim są narażone na uszkodzenia mechaniczne, co powoduje, że nie zaleca się ich stosowania w pomieszczeniach o wysokim natężeniu użytkowania.

Gdzie stosować tynki, a gdzie płyty gipsowo-kartonowe?

Wybierając sposób wykończenia ścian w każdym z pomieszczeń należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. W pomieszczeniach wilgotnych nie powinno się stosować tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli chcemy wykończyć ściany w kuchni czy łazience płytami to należy wybrać takie, które są impregnowane. W innym przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będzie położenie tynku. Trzeba też pamiętać, że stelaże i wszelkie inne elementy, które będą miały styczność z płytami gipsowo-kartonowymi powinny być ocynkowane, gdyż w innym przypadku może wdać się korozja, co wpłynie na trwałość tych elementów.

Tynkami warto wykańczać ściany w kuchniach, łazienkach i piwnicach, a także różnego rodzaju pracowniach i warsztatach, gdyż tynki są odporniejsze na uszkodzenia. A w razie wystąpienia uszkodzenia mechanicznego, łatwo je naprawić, bez konieczności kładzenia tynku od nowa na całej ścianie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *