Czy nauka hiszpańskiego jest trudna?

Język hiszpański jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Korzyści wynikające z jego znajomości wydają się dość oczywiste. Wiele osób decyduje się więc na rozpoczęcie nauki. Zrobić można to na kilka sposobów – od zapisania się do szkoły językowej, do nauki samodzielnej. Czy trudno jest się nauczyć hiszpańskiego?

Najważniejsze aspekty znajomości języka obcego

Zasadniczo znajomość języków obcych dzieli się na cztery główne części. Pierwszą z nich jest umiejętność mówienia w danym języku. Zdobyć można ją bardzo łatwo – wystarczy poznać zasady gramatyki i odpowiednią ilość słownictwa, by zacząć mówić. Oczywiście nie od razu wychodzi idealnie, ale właśnie od tego jest praktyka. Drugą częścią jest zdolność rozumienia słyszanego tekstu. Wymaga ona przede wszystkim osłuchania z językiem.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest umiejętność rozumienia tekstu pisanego. Aby ją posiąść, koniecznie trzeba rozwijać swoje słownictwo. Najlepiej wychodzi to w praktyce. Im więcej się czyta (choć na początku idzie powoli), tym bardziej rozwija się tę umiejętność. Ostatnią ważną umiejętnością jest zdolność pisania w języku obcym, która oprócz poznania zasad gramatyki i słownictwa, wymaga również przyswojenia reguł ortografii.

Czy gramatyka hiszpańska jest trudna?

Często zadawanym pytaniem przez osoby rozpoczynające kurs hiszpańskiego jest to, czy gramatyka tego języka jest bardzo trudna. Odpowiedź na nie nie jest do końca prosta. Podstawy gramatyki, które umożliwiają dość swobodną komunikację (oczywiście po przyswojeniu sobie również odpowiedniego zakresu słownictwa), nie sprawiają najczęściej większych trudności.

Niestety w języku hiszpańskim istnieją też reguły gramatyczne, które nie mają żadnego odpowiednika w języku polskim, a których przyswojenie może być nieco trudniejsze. Dobry kurs hiszpańskiego i odpowiednia ilość pracy własnej pomogą jednak nauczyć się prędzej, czy później wszystkiego.

Co w języku hiszpańskim sprawia Polakom największą trudność?

Wymowa nie jest trudna i na większości kursów hiszpańskiego uczy się jej zasad w ciągu jednych zajęć. Zasady pisowni i wymowy są bardzo zrozumiałe, a co najważniejsze, jest od nich naprawdę niewiele wyjątków.

Sporą trudność natomiast stanowi nauka rozumienia ze słuchu. Zasadniczo osoby hiszpańskojęzyczne najczęściej mówią dość szybko. Nieprzyzwyczajonym osobom często pojedyncze słowa zlewają się w trudną do zrozumienia całość. Pomocne nie jest również to, że istnieje kilka, często wyraźnie różniących się pomiędzy sobą wariantów wymowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Wrocławia.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *