Najlepsze rozwiązania do małego domu

Najlepsze rozwiązania do małego domu

Bardzo mały dom ma sporo zalet. Niewielkie są koszty jego ogrzewania i stosunkowo łatwo o utrzymanie porządku. Takie budownictwo ma jednak spore wady. Najważniejszą z nich jest mniejsza ilość przestrzeni dla mieszkańców. Na szczęście są sposoby, by sobie z tymi wadami radzić.

Okna narożnikowe – sposób na większą ilość dostępnej przestrzeni

Niewielka powierzchnia domu nie będzie problemem, jeżeli przestrzeń wewnątrz będzie odpowiednio rozplanowana. Szczególnie duże znaczenie ma rozmieszczenie okien i drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Okna na przykład ograniczają możliwości ustawienia niektórych mebli. Układ drzwi definiuje to, jak przebiegają główne korytarze komunikacyjne, które zabierają stosunkowo najwięcej przestrzeni w domu.

Okna narożnikowe wydają się tu bardzo sensownym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu takiego okna uzyskuje się dostęp do światła z dwóch stron, a jednocześnie wszystkie ściany pozostają w większości wolne i można je zagospodarować. Jeżeli drzwi wejściowe zlokalizowane do pomieszczeń zlokalizowane są w sąsiednich rogach, to pozostaną trzy, niezagospodarowane ściany, przy których można umieścić potrzebne meble.

Właściwe rozplanowanie układu mebli w domu

Wybór okien narożnikowych to oczywiście nie wszystko, co można zrobić. Sporo można zyskać dzięki właściwemu rozplanowaniu położenia mebli. W małych domach sprawdzają się meble wysokie, które pozwalają zaoszczędzić miejsce i mogą pomieścić sporo rzeczy.

Tego rodzaju zabudowa sprawdza się zwłaszcza w niewielkich kuchniach. Należy jednak pamiętać, że przy urządzaniu kuchni w niewielkim domu raczej trudno będzie wykorzystać meble gotowe. Najlepiej sprawdzają się robione na wymiar, które można zaprojektować w niemal dowolny sposób. Przy planowaniu budowy i rozmieszczenia mebli kuchennych dobrze jest wziąć pod uwagę zasady ergonomii pracy. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie wymagało o wiele mniej energii.

Czy można optycznie zwiększyć ilość przestrzeni?

Ilość przestrzeni w domu można zwiększyć też optycznie. Oczywiście nie sprawi to w żaden sposób, że wewnątrz będzie faktycznie więcej miejsca, ale pomoże mieszkańcom czuć się bardziej komfortowo. Wrażenie, że przestrzeni jest więcej, powoduje, że wnętrze domu nie jest przytłaczające.

Jak to osiągnąć? Okazuje się to łatwe. Ważny jest właściwy dobór kolorystyki ścian i oświetlenia. W przypadku pomieszczeń długich i wąskich zastosowanie jaśniejszego odcienia farby na krótszej ścianie sprawi, że optycznie przestrzeń zmieni kształt. Warto wybierać żarówki imitujące światło dzienne. Dzięki nim wszystkie pomieszczenia w domu będą optymalnie doświetlone.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *