Nurkowanie – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Nurkowanie – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Nurkowanie to sport, który pociąga wiele osób. Trzeba pamiętać, że nurkowanie wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać odpowiedni kombinezon do nurkowania?

Czego potrzebuje nurek?

Nurkowanie jest sportem, który wymaga odpowiedniego sprzętu. Niezbędna jest maska do nurkowania wraz z fajką, płetwy oraz butla z tlenem. Nie można również zapomnieć o piance do nurkowania, która zapewnia komfort termiczny.

Koniecznie trzeba pamiętać, że sprzęt należy dobrać do warunków, w jakich nurek będzie spędzał czas pod wodą. Zupełnie innego sprzętu potrzeba w czasie nurkowania w ciepłych wodach Morza Czerwonego, a innych w trakcie penetrowania polskich jezior.

Dlaczego nurek musi mieć piankę neoprenową?

Pianka neoprenowa nie jest wykorzystywana wyłącznie przez nurków. Warto pamiętać, że kombinezony do windsurfingu, kitesurfingu czy żeglarstwa również są wykonane z pianki neoprenowej. Dlaczego?

Pianka neoprenowa do nurkowania pozwala pod wodą spędzić nawet wiele godzin. Pianka do nurkowania spełnia jeszcze inne zadania. Chroni przed promieniami UV, gdy nurek przebywa na powierzchni, a także pomaga uniknąć otarć naskórka.

Pianka neoprenowa do nurkowania nie przylega ściśle do ciała. Ważne, by pod piankę dostała się niewielka ilość wody, która gdy się ogrzeje do temperatury ciała ogrzewa nurka. Dlatego tak ważne jest dokładne dostosowanie pianki do swoich rozmiarów.

Jak wybrać piankę do nurkowania?

Wybierając piankę neoprenową do nurkowania należy dostosować ją do warunków w jakich będzie użytkowana. Inna grubość pianki jest potrzebna do nurkowania w Morzu Śródziemnym, a inna w Morzu Czerwonym.

Do nurkowania wakacyjnego w ciepłym morzu wystarczy grubość neoprenu 1-3 mm. Do nurkowania w chłodniejszym morzu, a także, gdy nurek planuje zejść na większą głębokość konieczna już będzie pianka o grubości 5-7 mm. Nurkując w wodach chłodniejszych warto zastanowić się nad wyborem kombinezonu półsuchego.

Wybierając piankę neoprenową do nurkowania warto pamiętać, że panie powinny zdecydować się na piankę damską, a mężczyźni piankę dla panów. Różnice anatomiczne są uwzględnione w tych modelach, dzięki czemu pianka dokładniej przylega do ciała. Można również zdecydować się na pianki neoprenowe unisex, ale trzeba liczyć się z tym, że nie będą one tak komfortowe jak te, które uwzględniają różnice płciowe.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *