Toczenie gwintów – o co w tym chodzi

Toczenie gwintów – jak uzyskać gwint o określonym wymiarze? Toczenie zliczane jest do technologii obróbki skrawaniem i polega na oddzieleniu warstwy materiału z obrabianego przedmiotu lub narzędzia. Najpopularniejszą metodą wykonywania gwintów jest ich toczenie. Gwinty najczęściej powstają na tokarce. Zapewnia to ich wysoką jakość, małą chropowatość oraz stosunkowo niski koszt produkcji. Dzięki tej czynności można uzyskać gwinty o nietypowych wymiarach.

Toczenie gwintów krok po kroku

Jakość gwintu zapewni jego toczenie. Toczenie gwintów odbywa się w sześciu etapach i rozpoczyna je wybór metody toczenia. W kolejnych etapach wybierane są płytki do gwintowania, następnie oprawka, gatunek płytki i wybór prędkości skrawania. Toczenie gwintu kończy wybór liczby przejść gwintujących noża. Ponadto określony musi zostać kąt pochylenia linii śrubowej oraz wybrana płytka podporowa – pozwoli to na otrzymanie gwintu o prawidłowej geometrii. Płytki do gwintów posiadają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Łatwiejsze jest toczenie gwintów zewnętrznych, ponieważ wymaga mniejszej ilości narzędzi.

Wykonywanie gwintów

Toczenie gwintów można wykonać za pomocą trzech rodzajów narzędzi. Pierwszą grupą narzędzi są noże tokarskie z płytką lutowaną, drugą – noże tokarskie ze stali szybkoschnącej HSS, a trzecią i jednocześnie najtańszą możliwością jest zakupienie noża tokarskiego składanego. Wartym pamiętania jest, że nóż tokarski składany wymaga płytki wieloostrzowe – jest to rozwiązanie wydajne, ponieważ wymieniane tylko ostrze, a nie cały nóż.

Kupuj przez internet!

Aby zająć się toczeniem gwintów, należy przygotować odpowiednie narzędzia – najwygodniej będzie zakupić je przez internet, ponieważ można zapoznać się ze specyfiką produktów. Dobrze jest używanie frazy np. „wiertła do metali”, aby zawęzić obszar poszukiwań. Aby uzyskać mniejszą ilość gwintów, warto wybrać noże tokarskie z płytką wlutowaną albo te, które wykonane są ze stali szybkotnącej. Płytki do gwintów wieloostrzowe pozwalają na nacinanie gwintów w jednym lub wielu przejściu i przystosowane są do gwintów wewnętrznych i zewnętrznych.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *